A Map of the World – The World According To Illustrators And Storytellers

Produkt skladem
1 050 Kč
  • Garance nejlepší ceny

  • Vrácení zcela zdarma

  • u vás doma 3. 6. - 5. 6.

  • Výdejny po celé ČR

Maps help us understand and navigate the world. In our age of satellite navigation systems and Google Maps, personal interpretations of the geography around us are becoming even more relevant. A Map of the World is a compelling collection of work by a new generation of original and sought-after designers, illustrators, and mapmakers.

This work showcases specific regions, characterizes local scenes, generates moods, and tells stories beyond sheer navigation. From accurate and surprisingly detailed representations to personal, naïve, and modernistic interpretations, the featured projects in this updated version range from maps and atlases inspired by classic forms to cartographic experiments and editorial illustrations.

Značka GESTALTEN
Katalogové číslo GSTL_5881
Rozměr 24,5 × 33 cm
Poznámka Nakladatel: Gestalten & Antonis Antoniou
Počet listů 256
ISBN 978-3-89955-881-4
O značce / GESTALTEN

Gestalten dokumentuje a předjímá zásadní pohyby v architektuře, vizuální kultuře, designu a módě, jídle, cestování a současném umění. Bez ohledu na médium, které je k dispozici, chce Gestalten informovat a inspirovat naši komunitu. Dopřejte si designové a obohacující čtení. 

Mohlo by se vám líbit

Nové
Nové
Velikost – Vaclav Smil VEMZU BOOKS
499 Kč
Nové
Nové
Čísla nelžou – Vaclav Smil VEMZU BOOKS
399 Kč