Do oblak

Do oblak

Stačily dva týdny, a už máte školy plné zuby? Nebo se při pohledu na spěchající davy opravdu netěšíte na začátek semestru? Není nic jednoduššího, než si prodloužit léto – dřív než zase přijdou písemky a zápočty. Tak vyberte prachy vydělané na brigádě a dopřejte si malý výlet za exotikou.

Nevím, co si pod pojmem exotika představíte vy, ale my ve Vemzu v tom vidíme nejlépe divokou Asii, plnou domorodců, cizokrajných zvířat a pálivého jídla. A dost překvapivě, celou tuhle legraci můžete zažít s podobnou výbavou a nonšalancí, jako víkend u babičky. Chce to jenom být trochu střelec a nebát se dobrodružství. Jak na to?

  • Tak, nejprve se koukněte na rozpis povinností do školy a rozhodněte se, kdy se můžete “hodit marod”. Bylo by super, kdyby se to dalo stihnout za víkend – jenže cesta není úplně krátká a tak se vyplatí, když už, jet aspoň na týden.

 

  • Nakoukněte na účet a řekněte si, kolik chcete utratit. Ne každý si může dovolit procházku pod Everest i s osobním šerpou. A na letadlo si stopa nevemete.

  • Casch je v pohodě? A co pasy, pane redaktore? Máte? Aby vás nevrátili zpět už v Ruzyni. A taky je fajn mít přehled o vízové povinnosti. Někde je možné koupit víza pod rukou (V Honkongu při cestě do Číny), někde bychom to raději nezkoušeli.

 

  • Jestli vám nic nebrání (nikdo neříkáme, protože pokud vám brání, pak to asi nejsou ti praví parťáci pro život), můžete se vrhnout na hledání letenek. KIWI je poprávu nejcennější český start-up a najde vám ty nejlevnější letenky odkudkoli kamkoli. Třeba do Kátmandu, zpáteční za milých 14 k.

  • Tak, a kde budete spát? Nepočítejte s tím, že by v cílové destinaci byl internet v mobilu zdarma a místní se mohli přetrhnout, aby vzácného cizince pohostili. Samozřejmě, stát se může cokoli – ale je mnohem pravděpodobnější, že jako bílého zápaďáka vás předem pořádně oškubou. Proto doporučujeme sehnat ubytko předem, třeba přes Airbnb. Nebo se aspoň podívat, jak se v lokalitě pohybují ceny a mít tak nabito pro smlouvání.

  • Co zabalit? Tak, určitě potřebujete dva velké kufry na kolečkách, to je při přestupech z letadla na letadlo úplně nejlepší… Prostě si vezměte oblíbený batoh o velikosti palubního zavazadla, na který je spoleh. Do něj nastrkejte to nejnutnější. Foťák. Tuhý šampon. Bambusový kartáček. Tak akorát velký ručník. A oblečení, podle podnebného pásu. Za sebe bych ještě doporučila jedny boty obout a jedny Skinnersky navíc, ale ne každý zvládá barefoot chození. A aby bylo v batohu místo, oblečte si, co můžete rovnou na sebe.

Nachystáno? Promyšleno? Nakoupeno? Tak alou na letiště. A pak napište, jaké to bylo <3