Jak přežít tropy

Jak přežít tropy

A je léto jak má být. Horko a nebe bez mráčku, tak akorát na to válet se u vody, srkat drinky a číst. Jenže co když se horké dny protáhnou na týden a vy zrovna nemáte dovolenou? Vedra ve městě si nejde užít – je to spíše boj o přežití. Jak na to, pokud zrovna nehodláte trávit celé dny v klimatizovaných nákupních centrech?

Horko doma

Máte doma příjemný chládek? Pak jste vyhráli jackpot a nic řešit nemusíte. A my ostatní se s nechtěnou domácí saunou musíme nějak vypořádat. Co pomáhá?

Větrání

Hlásí v předpovědi horký den? Přivstaňte si a kolem 6 hodiny ráno otevřete všechna okna a dveře, která jsou možná a bezpečná. Ideální je, když se vám v bytě povede vytvořit průvan, ale ani s okny na jednu stranu nejste úplně ztraceni. Stačí zapnout digestoř v kuchyni nebo větráček v koupelně, a vzduch se bude hýbat lépe. Okna nechte otevřená nejdéle do půl deváté – a pak je zatáhněte žaluziemi, závěsy a pevně uzavřete. Uvnitř zůstane alespoň trochu chladu.

Přírodní klimatizace

Klimatizace je super, ale pokud si ji do elektřiny píchneme všichni, globální oteplování to spíše podpoří. Naštěstí jsou tady i přírodní metody, fungující na základě prosté fyziky. Základem je voda, která se v horku odpařuje a tím pohlcuje teplo. Co to znamená v praxi? Namočte utěrky a pověste je volně do prostoru. Změnu vzduchu ucítíte prakticky okamžitě. Stejně tak můžete vytřít podlahy a nebo jen vyprané prádlo, namísto ven, pověsit uvnitř. Tip: A když i to nestačí, dopisujete bakalářku a z horka se vám zavařuje mozek? Dejte si pod stůl kbelík se studenou vodou a do něj ponořte nohy. Pomáhá to. Ověřila jsem to.

Vaření

V horku člověk nemá moc chuť k jídlu, ale něco jíst je i tak třeba. Pokud potřebujete vařit, používejte pokličky a hrnce které přesně pasují na velikost plotýnky. Troubu nechte odpočívat a vůbec, vyhněte se každé zbytečné produkci tepla. A když už je uvařeno a chcete si nechat nějaké jídlo do druhého dne, vykašlete se protentokrát na doporučení a strčte ho do ledničky ještě vlažné. Úplného vychladnutí se mimo lednici stejně nedočkáte, to spíše nějakých zažívacích problémů.

Horko ve vlastním těle

Byt je jedna věc, ale co vy osobně? Jak udělat dny snesitelnějšími pro sebe i své okolí?

Pít!

Jak omezit únavu, zlepšit si pleť a snížit chutě na sladké? Pijte. Pijte ještě o chlup více, než obvykle a nejlépe v pokojové nebo tělesné teplotě. Jo a důležité – všechny ty úžasné alkoholické drinky si nechte až na večer. Tip: Noste s sebou rozprašovač s čistou vodou. Stříknout na sebe vodní tříšť je prostě osvěžující – venku ale i v tramvaji. A protože je to bezkontaktní metoda, můžete ji sdílet s ostatními.

Potit se

Člověk se pravděpodobně zrodil v Afrických savanách a má vodní chlazení. Snažit se zastavit pocení je proto celkem hloupost - jde však celkem dobře zařídit, aby jeho výsledkem nebyl strašlivý puch :-) I když to láká, v horku se vykašlete na všechny úžasné lehoučké polyesterové halenky a šatičky. Nejlepší je obléknout se do lnu, bavlny, viskózy a hedvábí je taky super, a dokonce i vlna má něco do sebe. V přírodních materiálech se zapotíte o něco méně, než v syntetice a pokud si to nepokazíte, pachy budou v normě. Čím si to tak jde pokazit? Jídlem a pitím. Prosím, v zájmu veřejného blaha, necpěte se v horkých dnech syrovou cibulí, vepřovými škvarky, kyselým zelím a podobně. Aromatické potraviny nepřebije ani nejlepší deodorat a s pivem a alkoholem je to stejné.

Chránit se

Chraňte se před sluníčkem a pohybujte se ve stínu. Čím méně se zahřejete, tím méně bude třeba se chladit. Noste světlé barvy, klobouky a boty se silnější podrážkou, na ochranu před rozpáleným asfaltem. PS: I zvířátkům je horko a mají žízeň. Pokud můžete, dejte večer před dům plochou nádobku s vodou pro ptáčky, myšky a ježky. A pokud máte psího společníka, promyslete si vycházky. Chodit po rozpáleném chodníku je pro jeho tlapky bolestivé. (Jestli to ovšem není psí fakír zvyklý na žhavé uhlí…)