Jak cestovat na lehko

Jak cestovat na lehko

Jsou dny, kdy má člověk chuť roztáhnout křídla a vyletět do světa. Nebo si aspoň koupit lístek a sednou na vlak do neznáma, či si stopnout náhodně projíždějící auto. Od myšlenek a pocitů k činům je ale v tomhle případě dost daleko. Jak odložit obavy a vyrazit na cesty nejen s lehkým batohem, ale i s lehkou hlavou?

Odborníci správně říkají, že nejkrásnější část dovolené je… ano, tušíte správně. Plánování a vůbec celý ten čas před odjezdem. Člověk si vybírá hotely, nakupuje mapy, kontroluje destinace, obvyklou teplotu vzduchu a jídelní zvyklosti domorodců. Kreslí si itineář a do kufru postupně skládá outfity na prakticky každý z očekávaných a vysněných okamžiků. A pak na zavazadla pověsí zámečky a pln radostného očekávání vyrazí. Od téhle chvíle to už může být jenom horší. Letadlo má zpoždění. Počasí je jiné. Hotel vypadá asi trojnásobně starší, než inzerovali. Na ulicích to smrdí, v moři jsou vlny a skály a co se jídla týče, o tom se ani nedá hovořit jako o jídle. Památky nejsou dost monumentální, přírodní parky dost zelené a všude je lidí jako kobylek. A abych nezapomněla, spolucestovatelé jsou neskutečně otrávení – nebo spíše otravní? Až po příjezdu domů se při prohlížení fotek ukáže, že to vlastně byla super dovolená. Mi ostatně můžete věřit. Jsem nepoučitelný snílek, který toho kdysi hodně naplakal. Myslím, že zlomem v přístupu pro mě byl obyčejný výlet, kamsi do lesa. Tehdejší přítel dorazil na sraz pozdě. Dobíhali jsme vlak. Nestihla jsem kafe a pak bylo hnusné. Bylo moc teplo a ze stromů skákala taková ta muchoklíšťata. Les vůbec nebyl tak hezký. Prostě všechno špatně. Tak špatně, že jsme se na konci dne místo rozloučení hrozně pohádali. A já jsem se pak večer snažila přijít na to, proč vlastně. A je to jednoduché. Pro spokojenost platí jednoduchá rovnice. Spokojenost = realita – očekávání. Čím více si toho vysníme, tím horší pocit z toho nakonec máme. Jakmile jsem přestala očekávat a plánovat, moje nervozita zmizela a i zácpy na dálnicích jsou snesitelnější. Cestování je hra a já si ho konečně užívám.

Co mi pomáhá cestovat s lehkostí?

Spolehlivé zavazadlo

Batoh, který dobře sedí na zádech a je zmáčknutelný do palubní velikosti pro případ letadla, to je moje záchrana. Vypadá to triviálně a taky je. Spěchám na vlak? Je v mých silách ho doběhnout. Ujel autobus? S dobrým zavazadlem můžu i pěšky. A je úplně jedno, jestli jste spíše typ na ruksak nebo na stříbrný kufr na kolečkách. Batoh bez popruhu je vám platný stejně jako kufr s utrženým madlem – tak akorát k vzteku.

Bezpečná kosmetika

Malé balení kosmetiky v průhledném pouzdře už jsou pro mě samozřejmostí. Na cesty vozím poloplnou zubní pastu a hlavně, můj oblíbený tuhý šampon kterým umyju sebe a v nouzi i vyperu.

Svačina

Hlad umí zkazit den a žízeň dokonce ohrožuje život. Všude s sebou nosím termosku a nějakou malou suchou a tepluvzdornou svačinu, flapjack nebo muslityčku. Už mi to párkrát zachránilo nejen náladu.

Plná peněženka

Pokud hrozí, že vyjedu do zahraničí, beru si s sebou pas – co kdyby mě vítr zavál mimo Shengenský prostor, kde jen občanka nestačí? Část hotovosti mám v eurech a hlavně, mám připravenou platební kartu, na které je tak akorát peněz – kdyby ji někdo chtěl zneužít, nevybílí mi celý účet. Z peněženky naopak vytáhnu všechny zbytečné slevová kartičky, kuponky a staré účty.

Zábavný průvodce

Knihy jsou fajn, ještě lepší jsou ale ty, které pomůžou s rozhodováním kam na místě. Po Česku s sebou nosím turistické mapy daných oblastí, do zahraničí pak papírové průvodce – v těch si počtu cestou a na místě mě navigují, kam potřebuju. Vybírám si ty, které líčí lokalitu bez zbytečných příkras a chvály.

Prázdná hlava

V mailu nastavený out of office a notebook zamčený doma. Pokud nejedu na businesstrip, práci si sebou neberu a telefon mám co nejvíc času v leteckém režimu. Naštvaný šéf už mi jeden výlet pokazil a nemám zapotřebí to opakovat.

Nabitý mobil

Hlídám si, abych měla data v mobilu a mám v něm několik důležitých aplikací. Airbnb, Booking, Googlí mapy a slovník, internetové bankovnictví, Idos, apku Českých drah i Regiojetu. A satelit počasí. Díky tomu se můžu o programu rozhodovat až na místě a plánovat za pochodu. A co ulehčuje cestování vám? Máte nějaké oblíbené aplikace nebo jiné finty?